Nasıl Bisiklet Almalıyım? Hangi Bisiklet Sana Uygun?

Nasıl Bisiklet Almalıyım? Hangi Bisiklet Sana Uygun?

Yeni favori ulaşım şekliniz haline gelecek bisiklet almak için bisiklet mağazasına gitmeden önce , bisiklet satın alma sürecini kolaylaştıracak tüm küçük detayları bilmek faydalı olacaktır. Kendinize sormanız gereken bazı temel sorular şunlardır:

  • Nerede bineceğim ?
  • Bisikletin hangi kısımlarına dikkat etmem gerekiyor ?
  • Ne kadar harcamak istiyorum ?

İşte sizin için doğru bisikleti nasıl bulacağınız ve satın alacağınız konusunda bazı yardımcı fikirler.

Nerede Süreceksin?

Ne tür bir sürüş yapmak istediğinizi bularak başlayın. Pek çok bisiklet türü vardır ve onlarla ne yapacağınızı bilmek, alanı önemli ölçüde daraltır. Ne sıklıkla bineceksin? Ne kadar uzun süreceksin? Asfalt yolda mı kalacaksınız yoksa doğada yolları mı keşfedeceksiniz?

Şehir yollarında sürecek ve öncelikle egzersiz için kullanacaksanız, yol bisikleti veya fitness bisikleti iyi bir seçimdir. Ailenizle kısa, gündelik yolculuklar için bir konfor için gezi bisikleti daha iyidir. Çoğunlukla işe gidip gelmek için bisiklete binecekseniz, şehir bisikleti en iyisi olabilir; bu konuda elektrikli pedal destekli modelleri de düşünün . İşe gidip gelmek ve fitness için bir bisiklet istiyorsanız ve hem şehirde hem de dağ yollarında, patikalarda sürebileceğinizi düşünüyorsanız, çok yönlü bir dağ bisikleti muhtemelen doğru seçimdir. Tamamen off-road kullanacaksanız, sağlam bir dağ bisikleti en iyi seçimdir.

Bazen birden fazla bisiklet kategorisi uygun olabilir. İşleri birkaç stile indirdikten sonra, belirli adaylara odaklanabilirsiniz.

Kadro : Bisikletin kalbi. Metalden (genellikle alüminyum, bazen çelik, nadiren titanyum) veya daha pahalı modellerde karbon fiberden yapılır. Fiyat performansa odaklanmışsanız alüminyum kadro en idealidir. Çelik kadro modeller fiyat olarak ucuz bisikletler olsa da ağırlığı itibariyle sizi bisikletten soğutacak derecede zorlayabilir. Bu yüzden alüminyum kadrolu bisikletler en ideal bisikletlerdir.

Tekerlekler: Lastik, tekerlek, jant ve janta jant teli ile bağlanan göbekten oluşur. Yetişkinler için 24-29 inç arasında boyutları değişir. Tabi katlanabilir bisikletler ve performans bisikleti gbi özel tasarımlarda farklılık gösterebilir. Genel olarak 26 ve 27,5 inç bisikletler daha yaygın kullanılır.

Süspansiyon: Tümsekleri ve sarsıntıları yumuşatan ön ve arka amortisörler. Yol ne kadar zorlu olursa, o kadar fazla süspansiyona ihtiyacınız olur. Daha pahalı süspansiyonlar daha hafif ve daha ayarlanabilir olurlar. Yaylı, havalı ve hidrolik olarak ayrılırlar. Daha yumuşak ve hassas olanlar havalı ve hidrolik olan amortisörlerdir.

Aktarma organları: Tipik olarak 1-30 vites , arkada 12 adede kadar (kaset veya iç dişli göbeği) ve önde 1-3 (ayna dişlisi). Çoğu geleneksel zincir kullanır, ancak bazı şehir bisikletlerinde kayış tahrikleri bulunur. Vitesin artması hız için değil yokuş tırmanırken kolaylık içindir. Bazı dağ bisikletlerinde dişli mekanizması özel boyutlarda yapıldığı için vites sayısı 10-12 olabilir fakat bu tırmanış performansını daha özel ve kolay hale getirmek içindir.

Frenler: Bisikletlerde üç tür fren sistemi vardır . Coaster göbek frenleri çoğunlukla sahil bisikletlerinde bulunur. Jant frenleri, ucuz şehir bisikletlerinden üst düzey yol yarışçılarına kadar birçok modelde bulunur. Disk frenler; mekanik disk frenler veya hidrolik disk frenlerdir. Daha ağırdırlar ancak her koşulda daha az kuvvetle daha iyi dururlar. Dağ gibi tekere dolabilecek ot, çamurun çok olduğu yerlerde kullanacaksanız size disk frenli bir bisiklet daha uygundur. Daha yumuşak bir fren kolu için hidrolik disk fren sistemi tercih edilebilir. Bu daha frenin çok kullanıldı dağ inişlerinde fayda sağlar. Normal havalarda şehirde kullanacaksanız frenlerinizin jant firen diğer adıyla V fren olması sizi kötü etkilemeyecektir. Fiyat olarak da V fren daha uygundur.

Temas noktaları: Koltuk (sele olarak da adlandırılır), gidon ve pedallar. Bisiklet türlerine göre koltuğu değişse de biraz konfor arıyorsanız bisiklet koltuğunuza ek aksesuarlar almanız gerekebilir. Daha geniş yüzeyli ve daha yumuşak sele yastıkları takarak oturma konforunzu arttırabilirsiniz. Bisiklet alırken boyunuz çok uzunsa bu konuda dikkat etmeniz gereken nokta gidonu yükselttiğinizde size yetmesidir.

Bütçenizi Düşünün

Yetişkinler için kaliteli bisikletler 1300 ila 1400 lira civarında başlar. (Daha ucuza gördüğünüz birçok mağaza bisikleti muhtemelen ucuza yapılmış, kötü monte edilmiş ve yüzde yüz binmek eğlenceli olmayacak bisikletler olacaktır). Ancak iyi bir bisiklet sürüşünüzü iyileştirebilir. İşte paranızın karşılığında bekleyebilecekleriniz:

1300 TL - 2500 TL: Sağlam bir Alüminyum kadro, sağlam çatal veya temel ön süspansiyon, geniş bir aktarma organı (7-24 vites), jant frenleri veya mekanik disk frenler bu fiyat aralığında bulabileceğiniz bisiklette olabilir.

2500 ila 5000 TL: Daha iyi ön süspansiyon, bazı modellerde hidrolik disk frenler, daha hafif tekerlekler ve lastikle, kitlenebilir maşa gibi ek özellikler ve daha kaliteli işçilik ve malzeme.

5.000 ila 20.000 TL: Daha hafif alüminyum veya karbon çerçeveler , daha iyi süspansiyon, hidrolik disk frenler (bazı yol bisikletleri hariç), daha hafif tekerlekler ve lastikler. Bu fiyat aralığında daha çok profesyönel biniciler için bisiklet görmek mümkün. Eğer Hobi olarak sürecekseniz daha düşük bütçeli bisikletler de işinizi görecektir.

Nasıl bir bisiklet almalıyım diye soruyorsanız bu bilgiler size yeterli olacaktır. Aklınıza takılan başka sorular varsa yorumlar bölümünde sorabilirsiniz.

Bisiklet Kategorisine 25.06.2021 22:16:59 tarihinde yüklendi ve şimdiye kadar 9131 kez okudu.


Bu Yazıyı Yorumla ya da Soru Sor