Kış Lastiği Tavsiyesi

Kış Lastiği Tavsiyesi

Karlı ve buzlu yollarda arabanın yola tutunmasını güçlendirerek daha güvenli sürüş sağlar. Karın uzun süre yerde kaldığı ve buzlanmanın çok olduğu yollarda kış lastiklerinin önemi bir kat daha artmaktadır. Ayrıca yola tutunma gücünün fazla olması sebebiyle hareket halindeki patinajları da azalttığı için diğer lastiklere göre yakıt tasarrufu da sağlar.

Kışlık lastik fiyatlarının yüksek olabilmesi nedeniyle, aşınmış dişli lastikler ve ya binek araçlar için yazlık lastiklerle kışı geçirmeye çalışmak daha pahalıya mal olabilir. Geçtiğimiz yıllarda yürürlüğe giren kanun ile ticari araçlara zorunlu hale getirilen kış lastikleri, kışın zorlu şartları altında fren mesafesini azalttığı için kazaları azaltmada önemli bir yere sahiptir.

Kış lastiği alırken ilk dikkat edilmesi gereken unsur ise aracın teker ölçülerine uygun olmasıdır. Aşağıda kullanıcılarının beğendiği kışlık lastik markalarını inceleyeceğiz. Siz bu marka lastikleri alırken aracınıza uygun ölçülerde ki lastikleri tercih etmeyi unutmayın.

Goodyear UltraGrip 8

Kullanıcıları GoodYear lastikerinin UltraGrip modelinin, buzlu ve karlı yollarda üstün performansa sahip olduğunu söylüyor. Goodyear UltraGrip 8, yüksek kızaklama direnci, arttırılmış yol tutuşu, kışın zorlu şartlarında ekstra kavrama ve daha kısa fren mesafesi ile duruş sağlama özelliklerine sahip. Dişlerinin tasarım şekli ile çamurlu, ıslak ve karlı yollarda yüksek kızaklama direnci ile patinajı azaltıyor. 7°C'nin altındaki sıcaklıklarda özelliklerini koruyarak yüksek kavrama düzeyini korur.

Nokian WR G2

Karlı yollarda yol tutuşunu beğenen Nokian WR G2 kullanıcıları kış lastiği almak isteyenlere bu markayı önermektedirler. Yol tutuşunun yanında sarsıntıyı önleme konusunda da başarılı bir lastik. Fren esnasında üzerindeki kanal tasarımı sayesinde kanalın içindeki suyu dışa atarak yol tutuşunu arttırmakta ve fren mesafesini azaltmakta. Sadece ıslak zeminde değil kuru yollarda da sürüş performansına artılar katmakta. Yuvarlanma yani patinaj direncini arttırarak yakıt tasarrufuna da katkı sağlamakta.

Michelin Alpin A4

Araçlarında Michelin Alpin A4 kullananlar sürücüler lastik performansından oldukça memnun olduklarını söylüyorlar. Kışın zorlu şartlarında yokuş performansında aracı zorlamadan patinajsız bir şekilde çıkabilmişler. Islak ve buzlu zeminde tatmin edici bir fren performansı var. Uzun kullanım deneyimleri sonucunda yapılan Michelin Alpin A4 kullanıcı yorumlarından kesinlikle tavsiye edilen bir kış lastiği olduğu anlaşılıyor.

Lassa Snoways 4 Oto Kış Lastiği

Yol tutuşu ve kanallarından su tahliyesi yönünden olumlu puan verilen Lassa Snoways 4 kış lastiği, kuru e ıslak zemin performansında da artı puan almayı başarmış. Bazı kullanıcıları tarafından eleştirilen yönleri de yok değil. Bazı kullanıcıları kızaklama direncinin biraz zayıf kaldığını ve bu yüzden patinaja düşme sorunun yaşanabildiğini söylüyor. Genel olarak beğenilen bir kış kış lastiği Lassa. Kış lastiği alırken fiyat performans olarak tercih edilebilecek bir lastik.

Continental winter contact ts860

Kullanıcıları görüşlerinde sürücüye güven hissettirmede iyi eleştiriler alan Continental winter contact ts860 kızaklama direnci ve yol tutuşunun gayet tatmin edici olduğu söyleniyor. Hem ıslak hem kuru zeminde iyi performans gösteren bu kış lastiği soğuk ama kuru mevsim şartlarında da sizi yolda tutacaktır. Kullanıcıları Continental kış lastiğini öneriyor.

Lastikler ne kadar yol tutuş açısından güven verse de gizli kahraman sürücüdür. Gaza aniden yüklenmeyerek patinajı azaltabilir, acı frenden ziyade yumuşak fren ile araca hakimiyetinizi arttırabilirsiniz.

Evet, Prelli, Petlas ve Bridgeston markaları da kullanıcıları tarafından tavsiye edilen lastik markaları. Bu öneri yazımızda en fazla önerilen ve tavsiye edilen kış lastiklerini sizin için araştırdık. Umarız faydalı olmuştur. Yazılarımıza yorum yapmayı unutmayın, görüşlerinizi bizimle paylaşın. Herkese güvenli sürüşler dileriz.

Araba Kategorisine 27.12.2019 19:30:10 tarihinde yüklendi ve şimdiye kadar 9634 kez okudu.


Bu Yazıyı Yorumla ya da Soru Sor


Kış Lastiği Tavsiyesi Hakkında Yorumlar

KemalOduncu dedi ki:28.12.2019 01:17:59

Ne kadar artmış bu kış lastiklerinin fiyatları öyle ya. Bir çift kış lastiği alayım dedim, çok yüksek geldi, uzun zamandır lastik almadım bana mı fazla geldi anlamadım. Yazı için teşekkürler.