Isıtma İçin Verimliliği En İyi Klima Tavsiyeleri

Isınma işine soba ile başlayıp kalorifer, doğalgaz derken elektrikli ısınmadan da fayfdalanmaya başlıyoruz. İnfrared ısıtıcıları tercih etmediğimiz zaman ısınmak için en güçlü elektrikli ile çalışan ısıtıcı klima ve doğal olarak onu düşünüyoruz. Ama akıllarda iki soru beliriyor: Klima ile ısınabilir miyim? Elektrik faturası rüyalarıma girer mi? Isıtma amaçlı klima tavsiyelerine geçmeden önce kısaca bu iki soruyu cevaplandıralım.

Klima ile ısınabilir miyim?

Klimalarda BTU denen 1 cm küp hacimde ısı değiştirebilme kapasitesini gösteren bir birim var. Isıtmak istediğiniz odanın hacmine uygun bir klima aldığınızda hem odanızı hem içinizi ısıtabilirsiniz. Eğer yalıtımlı bir yeri ısıtmak istiyorsanız bu size daha az maliyetle daha iyi ısınma sağlayacaktır. Maliyet demişken ikinci sorumuza bakalım.

Elektrik faturası rüyalarıma girer mi? Klima ile ısınmak çok maliyetli midir?

Elektrikli ısıtıcılar arsında klimanın alternatiflerine baktığımızda infrared ısıtıcılar da dahil odayı ısıtmak istediğimizde saate 2000 W enerjiden daha az harcamayacaktır ve odayı klima gibi hızlı ve kalıcı ısıtabilme kabiliyetleri yok. Tabi ısıtmak istediğiniz mekan 15 metreküplük bir yerse bu durum değişebilir. Peki faturama ne kadar yansır derseniz, A enerji sınıfı bir klima kullanımınıza göre doğal gaz faturasından daha az korkutucu olabilir. Tam olarak hesaplamak için kullanacağınız klimanın saatte harcadığı enerji ve kaç saat kullanacağınız ve kWh ücretini çarptığınızda öğrenebilirsiniz.

Isınma amaçlı klima almaya karar verdiğimizde aklımaza gelebilecek diğer soru ısıtma için hangi klimayı almalıyım olacaktır. Gelelim şimdi olabilidiğince enerji tasarruflu ısıtma amaçlı kullanılabilecek klima tavsiyelerimize. Isıtma kapasitesi yüksek klima tavsiyelerimizde enerji tasarrufuna ve klimanın fiyatlarına da dikkat ederek önerilerimizi seçtik.

Hotpoint-Ariston Prios 25 Duvar Tipi Klima

Soğutma kapasitesi 7.800 BTU, ısıtma kapasitesi yaklaşık 8.000 BTU.  Hotpoint-Ariston marka duvar tipi inverter klima ısıtırken A++ enerji sınıfı enerji tüketiryor. Zamanlayıcı, turbo mot ve sessiz çalışma gibi özellikleri de bulunan bu klimanın yıllık ısıtma güç tüketii 796 kWh.

Mitsubishi Heavy SRK35ZS-S 12.000 BTU

Soğutma kapasitesi 13.648 BTU, ısıtma kapasitesi 11948 BTU olan Mitsubishi marka klima ısıtma ve soğutmada A++ enerji sınıfında. Zamanlayıcı, ekonomik mod ve kendini temizleme özelliklerinin yanında bir çok özelliği bulunuyor.

Toshiba Daiseikai RAS-16 G2KVP TR

15.000 BTU soğutma, 18.766 BTU ısıtma kapasitesine sahip Toshiba klima A++ eerji sınıfında ve ısıtma ve soğutma için 1.3 kW enerji hacıyor.Çok özellikli toshiba klimamız 3 farklı filtreleme özelliğine sahip. Isıtma ve soğutma kapasitesi bakımından orta büyüklükteki alanların dahi ısısını değiştirebilecek güçte.

Fiyat ve kapasite açısından üç farklı ısıtma amaçlı kullanılabilecek klima önerisinde bulunduk. Bunları elbettesoğutma amaçlı da kullanabilirsiniz. Önerilerimizde ki klimalar çalışırken R410A tipi gaz kullanıyor. Bu da doğaya doğalgazdan bile daha az zarar veren ve enerji verimliliğini diğer gazlara göre üç kata kadar arttırabilyor anlamına geliyor. 

Sizinde kullanıp önermek veya eleştrimek istediğiniz klima olursa yorum olarak veya kullanıcı yorumları bölümüne yazarak paylaşabilirsiniz.

Beyaz Eşya Kategorisine 06.10.2020 23:19:23 tarihinde yüklendi ve şimdiye kadar 9514 kez okudu.


Bu Yazıyı Yorumla ya da Soru Sor


Isıtma İçin Verimliliği En İyi Klima Tavsiyeleri Hakkında Yorumlar

BerkeU dedi ki:06.11.2020 23:49:49

Baymak Elegant Plus 12 A++ 12000 BTU Duvar Tipi Inverter Klima çok iyi uzun süredir kullanıyoruz. Enerji tasaruflu olması çok önemli klimaların alırken dikkat etmelisiniz.

BerkeU dedi ki:06.11.2020 23:48:30

Baymak Elegant Plus 12 A++ 12000 BTU Duvar Tipi Inverter Klima çok iyi uzun süredir kullanıyoruz. Enerji tasaruflu olması çok önemli klimaların alırken dikkat etmelisiniz.